درباره ما

داستان سرکه ی چوب

به درختان نگاه می کردم، به کرم های خراط که شاخه ها را از درون می خوردند و می خشکاندند و شهری که دیگر دارکوب نداشت، تا به این قلمرو کرم های خراط پایان دهد. به شته ها و چربی های زیر برگ درختان نگاه میکردم که برگ ها چگونه مچاله می شوند، در باغ هایی که دیگر کفشدوزک و زنبورهای زرد و سرخ ندارند، تا بر این مرگ تدریجی درخت پایان بدهد. بادهای بهاری با کوچکترین وزش، حجم زیادی از میوه ها را از درختان جدا میکنند و اندک سرمایی، باعث سرمازدگی می شود. از خودم می پرسیدم، چقدر درخت ها کم توان شده اند. امّا در مقابل انسان که روز به روز بر غلظت سموم شیمیایی و کودهای شیمیایی خود می افزاید تا آفتکشی کند، گیاهان و درختان را تقویت کند و به تدریج سموم و مواد شیمیایی، بر تمام سطح درخت و ثمره اش رخنه می کند، بر خاک و آب اثر می گذارد، تا آنجا که گویی انسان ندانسته به جنگ طبیعت رفته است. اما گویی ندانسته بناست به دست خود، خود را به عنوان بدترین آفت، از میان بردارد. از خودم سال ها سوال می پرسیدم، که آیا طبیعت چیزی برای مهار طبیعی آفت ها در چنته ندارد؟ به جز پرورش زنبورهای تریکوگراما در حفظ نباتات، آیا طبیعت راه دیگری پیش پای انسان قرار نداده است. سال ها حرفه ام تولید ذغال بود، و در کنار شنیدن سرفه هایی از تنگنای ریه خود و کارگران و اطرافیان، همیشه دیدن رنگ های مختلف شعله ی چوب ها مرا مجذوب خود می کرد. هر چوبی در رنگی می سوخت و می رقصید.

  

 

تا اینکه در تحقیق های خود به جمله ای رسیدم به نام سرکه ی چوب . اصطلاح علمی آن wood  vinegar بود. این خاصیت منتج شده از چوب، کاربردهای فراوان اورگانیک داشت که مرا حیرت زده نمود. ساخت مواد نگه دارنده غذایی، تولید کود برای گیاهان، طعم دهنده های مختلف سرکه ای که حاوی دویست ماده شیمیایی طبیعی است و باعث افزایش کیفیت خاک می شود و قدرت جذب مواد غذایی توسط گیاهان را افزایش می دهد، حتی سیستم دفاعی گیاه را تقویت می کند. در متون گذشته بزرگان، بارها خوانده بودم که هر سرکه ای خاصیت مخصوص خودش را دارد. یا سرکه اندیشه را روان می کند یا کرم های معده و روده را از بین میبرد یا حتی لثه ها را محکم میکند. امّا هیچ وقت به اندازه ای که خواص سرکه چوب مرا مجذوب کرد، پی به اهمیت سرکه نبرده بودم. امّا چگونه؟ چگونه می توانستم از هر چوب، سرکه مخصوص آن را استحصاء کنم؟ این تکنولوژی نه وارداتی بود و نه پیشینه ای چندانی در کشور خودم داشت تا ادامه دهنده ی پژوهش های پیش از خود باشم. اما با توکل به خدا و اراده ای قوی، کار را آغاز نمودم.

سرکه چوب چیست؟​

سرکه چوب از سوختن چوب تازه به دست می آید ، به دست آوردن درجه حرارت هر چوب و استحصاء و تبخیر آن ، ساعت‌ها آزمایش را می طلبید و آزمون و خطا های مکرر ، گاهی با سفر کردن و دیدن شیوه های مختلف تولید زغال ، کمک بزرگی در یافتن ایده های تازه بود. اما سوال ممتدی که ذهنم را مشغول می کرد این بود که خالص ترین سرکه چوب را چگونه استحصاء کنم . اولین آزمون خود را روی درخت انار انجام دادم بعد از مدتی نتایج قابل باور نبود و همان سرکه چوب را به صورت مبنا در زمین هندوانه استفاده نمودم که خوشبختانه هندوانه ها سرخ و آبدار شده بودند اما دیگر هندوانه هایی که از سرکه چوب استفاده نشده ، هنوز سفید و کوچک هستند لذا دریافتم همزمان باید روی کاتالیزور ها و محرک های طبیعی هم تمرکز کنم با اشتیاق بیشتر در طبیعت سیر و سفر می کردم تا محصول خود را روی هر آفت یا مشکل طبیعی امتحان کنم . 

تنها راهی که میشد به تشخیص دقیق و رابطه آفت با بهترین کارکرد سرکه چوب رسید همین بود که به سراغ واکنش طبیعی بروم . آری، و من طی ۱۰ سال تلاش توانستم محصول ارگانیک و سازگاربا طبیعت تولید کنم حالا می دانم که به محض شنیدن و مواجه شدن با یک مشکل طبیعی چه برای دام و چه برای گیاه و حتی انسان سرکه چوب را پیشنهاد بدهم ، که هیچ آسیب شیمیایی متوجه طبیعت نیست . اکنون در صدد آن هستیم که این محصول را به نقاط مختلف جهان صادر کنیم و به سهم خود به سلامت و آشتی با طبیعت کمکی کرده باشیم . به امید فراگیر شدن استفاده از محصول ارگانیک سرکه چوب دست از تلاش نخواهیم کشید ؛ حالا با خیال راحت می‌توانم بگویم که بهترین و باکیفیت ترین محصول ارگانیک و سرکه کاربردی را از ما بخواهید.

سرکه چوب چگونه کار می کند؟

سرکه چوب ارزش خوشه ای آب را به 1/3 کاهش می دهد. این بدان معنی است که آب فعال شده و به راحتی توسط گیاهان جذب می شود، زیرا آب با ارزش خوشه ای کم در جرم بسیار کمی قرار دارد که باعث افزایش ضریب نفوذ می شود. هر یک از این توده ها یک یا چند عنصر معدنی را در خود جای می دهند و این عناصر را می توان به راحتی وارد محصولات کرد. این امر استفاده از مواد شیمیایی کشاورزی را تا حد زیادی کاهش می دهد. با این حال، محلول نباید با مواد شیمیایی قلیایی استفاده شود.